Maorské tetování

Maorské tetování

Maorské tetování patří k nejvýraznějšímu tetování na světě a má svou vlastní identitu mezi polynéským tetováním. Tetování je posvátné umění mezi Maori z Nového Zélandu a pravděpodobně k nim dorazilo z ostrovů východní Polynésie. Maorské tetování je velmi krásné, skládající se ze zakřivených tvarů a spirál ve složité vzory. Charakteristické pro maorský design tetování je fakt, že je založen na spirále a je válcovitý. Nejrozšířenějším místem pro tetování je obličej, pravděpodobně jako výsledek chladného klimatu Nového Zélandu.

Maorské tetování

Tradiční Maorské tetování: Ta Moko

Maorské tetování se liší od tradičního tetování v tomto smyslu, že tetování bylo „vytesáno“ do kůže sekáčem (uhi), místo proražením kůže jehlou.

Maorské tetování

Maorské tetování je známo v jazyce Maori jako Ta Moko :

Ta Moko : literárně lze slova ta Moko přeložit jako udeřit nebo využít . Termín odkazuje na proces tetování v Maorských tradicích.
Moko : samotný tetovácí design – hotový výrobek.

Maorské tetování tvoří odvážné spirálové vzory pokrývající obličej, hýždě a nohy u mužů. Ženy byly obvykle tetovány na rtech, bradě a v některých případech na krku a na zádech. Maorský design v tetování má posvátný význam díky dlouhému a bolestnému procesu při tetování (tetování se provádělo kostěným dlátem či sekáčem ).

Legenda o vzniku tetování
:

Maorské tetování

Přesný historický výklad vzniku tetování Maori je poněkud všední, ale je znám legendární zdroj. Podle legendy Ta Moko přišlo z podsvětí. Když se mladý válečník Mataora zamiloval do Niwareka, princezny z podsvětí, ona souhlasila s příchodem na zem, aby si ho vzala. Niwareka se však vrátila do otcova království poté co byla Mataorou týrána. Nakonec Mataora nemocný s pocitem viny a se svou tváří s rozmazanou barvou zamířil dolů do podsvětí, aby se pokusil získat Niwareka zpět. Podařilo se mu to a otec Niwareki ho naučil umění tetování. Mataora přinesl Ta Moko – maorské tetování – stejně jako jiné dovednosti, které vyzvedl z podsvětí a myšlenkově pochopil zpět na zem.

Maorské tetovací zařízení
Místo jehel, Maori lidé používali nože a dláta (UHI), buď hladké nebo vroubkované, a inkoust byl aplikován pomocí řezů. UHI byl vyroben z kosti albatrosa.

Maorské tetování
Tattoo sekáče (UHI), používané pro tetování kmeny Maori

Pro vlastní tetování byly používány dva druhy tetovacího inkoustu :

• Tetovací inkoust pro barvu těla byl vyroben z hmoty, která je složena v poměru -½ zelenina a ½ housenka (housenka je infikována určitým druhem houby, která začíná růst z její hlavy, poté se housenka zabije).
• Tmavší, černý tetovací inkoust byl užíván pro obličej a byl vyroben ze spáleného dřeva.

Od konce 19. století se jako další tetování zařízení začaly používat jehly

Tetovací rituál :

Tetovací rituál

Maorské tetování obvykle začíná už v dospívání a byvá užíváno k oslavě důležité události v průběhu celého života. První tetování představovala přechod od dětství k dospělosti a byla provedena v průběhu řady obřadů a rituálů. Tattoo umění bylo důležitou součástí maorské kultury – ve skutečnosti byli lidé bez tetování považováni za lidi bez postavení nebo jmění.

Tetování řezy dlátem byl velmi bolestivý proces, ale tradiční maorské tetování nebylo jen dekorativní – oni tím ukazovali sílu, odvahu a postavení. Muži i ženy byli tetováni, ačkoli ženy podstatně méně (možná proto, že nebylo potřeba aby ukazovaly odvahu) obvykle na rty a bradu. Proces Maori tetování byl rituál s hudbou, zpěvem a hladověním – ve skutečnosti půst byl více či méně nutností protože tvář by naběhla z ran způsobených tetovacím procesem! Na tetování v maorské kultuře byli specialisté většinou muži, ačkoli i tam byly některé ženy, které byly také tohunga Ta Moko (Moko specialisté).

Maorské tetování dnes

Maorská tattoo tradice ztratila mnoho ze svého významu po příchodu evropských osadníků. Ta Moko pro muže přestalo být populární někde v polovině 19. století. Moko pro ženy ještě pokračovalo po celé 20. století. Někde od roku 1990 došlo k mírnému oživení a kultura Maorů a tradice se vrátily a jsou znovu velmi populární, včetně starého tetování pomocí vybavení, jako je dláto UHI. Západ nachází trvale v maorském stylu tetování inspiraci a je stále v módě. Moderní maorské tetování se obvykle spíše nachází na těle než na tváři, a obvykle (ale ne vždy) je použito moderní tetovácí zařízení a inkoust. Ale tradiční Ta Mokou inspirované designy jsou univerzální a nadčasové.

Tetování a Non-Maorové

Užitím vzoru Moko pro vlastní tetování, můžete urazit Maory. Nikdy není ok pro Non-Maora nosit tetování s maorským vzorem i když se to dělá s úctou. Maorské tetovací vzory a symboly jsou způsob osobní identifikace pro lid Maori. Kopírováním jejich vzorů jim kradete část jejich identity a to Maorové mohou cítit jako urážku. Pokud chcete tetování ve stylu Maori, je nutné najít tetovacího umělce, který má zkušenosti s tetováním Maori a ví o těchto otázkách. On vám může navrhnout tetování speciálně pro vás, která má vzhled Moko bez vazby na maorskou symboliku.

Maorské tetování

Tagged with:
 

4 Comments

 1. Rastislav Kotleba says:

  Mam 45r 95kg znamenie kozorozec, chcem na rameno maorske tetovanie
  Porade ako by malo vyzerat tak nech ma simbolizuje!som taky zeo ma nic nezlomi bojovnik makac dot
  Ahujem svoje ciele aj sny.

 2. admin says:

  Obrat se na salon uzi.cz, tady se venujeme vice mene jen historii.

 3. jakub says:

  hladam niekoho kto vie navrhnut tetovanie maori polinesian a aby malo vyznam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7tAyQ